Onemocnění COVID-19 postihuje různé lidi různými způsoby. U většiny nakažených je průběh onemocnění mírný až střední a není nutná hospitalizace.

Nejčastější příznaky: horečka, suchý kašel, únava. Méně obvyklé příznaky:bolesti, bolest v krku, průjem, zánět spojivek, bolest hlavy, ztráta chuti nebo čichu, vyrážka na těle nebo barevné změny na prstech rukou nebo nohou.

Většina lidí (asi 80%) se z nemoci uzdraví, aniž by potřebovali ošetření v nemocnici. Cca 1 z každých 5 nakažených vážně onemocní a má potíže s dýcháním. Starší lidé a lidé se základními zdravotními problémy, jako je vysoký krevní tlak, problémy se srdcem a plicemi, cukrovka nebo rakovina, jsou vystaveni vyššímu riziku vzniku závažných onemocnění. COVID-19 však může chytit kdokoli a vážně onemocnět. Lidé všech věkových skupin, kteří mají horečku a / nebo kašel spojené s obtížemi s dýcháním / dušností, bolestí / tlakem na hrudi nebo ztrátou řeči nebo pohybu, by měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Pokud je to možné, doporučuje se nejprve zavolat poskytovatele zdravotní péče nebo zařízení, aby mohl být pacient nasměrován na správnou kliniku.

Horečka nebo zimnice

Jde o jeden z nejčastějších příznaků koronaviru. Horečka je definována jako hodnota vyšší než 38 °C.

Kašel

Pacienti si stěžují na suchý kašel, tedy ten, který dráždí na plicích, ale nemocný nic nevykašlává.

Dušnost

Tento příznak je častější u těžších případů nákazy. Její míra se navíc může lišit od zadýchávání při běžné námaze (chůze do schodů) až po výrazné potíže s dechem v klidovém stavu. Na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví je dušnost přesně popsána: „Dušnost je charakterizována subjektivně vnímanými problémy s dýcháním. Pacient má pocit tíže na prsou, nedostatku vzduchu, obtížně se mu dýchá. Dochází k zadýchávání při běžných činnostech (např. pohyb po bytě). Dušnost se může objevit náhle z plného zdraví či postupným stupňováním příznaků. 

Inkubační doba

Min.: 2 dny, max. 14 dní

Covid a jeho příznaky