Většina případů koronaviru je mírná nebo střední, ale podle údajů Čínského centra pro kontrolu nemocí se asi 20% stává buď závažným nebo kritickým.

Po pozorování tisíců pacientů během vypuknutí Číny počátkem letošního roku tamní nemocnice identifikovaly vzor příznaků u pacientů s COVID-19:

Den 1: Příznaky začínají mírně. Pacienti obvykle pociťují horečku, po které následuje kašel. Menšina mohla mít průjem nebo nevolnost jeden nebo dva dny před tím, což by mohlo být známkou závažnější infekce.


Den 3: Takto dlouho průměrně trvalo, než byli pacienti ve Wenzhou přijati do nemocnice po nástupu jejich příznaků. Studie více než 550 nemocnic po celé Číně také zjistila, že u hospitalizovaných pacientů se rozvinul zápal plic třetí den jejich nemoci. V závažných případech by se příznaky mohly začít zhoršovat. Pacienti mohou mít potíže s dýcháním, zejména jsou-li starší nebo mají-li již dříve zdravotní stav.


Den 7: Takto dlouho průměrně trvalo, než byli někteří pacienti ve Wuhanu přijati do nemocnice poté, co se u nich projevily příznaky. U dalších Wuhanských pacientů se v tento den objevila dušnost.

Den 8: V tomto okamžiku se u pacientů s těžkými případy s největší pravděpodobností rozvine dušnost, zápal plic nebo syndrom akutní dechové tísně, což je onemocnění, které může vyžadovat intubaci. ARDS je často fatální.


Den 9: U některých pacientů s Wuhanem se v tento den vyvinula sepse, infekce způsobená agresivní imunitní odpovědí.
Dny 10–11: Pokud mají pacienti zhoršující se příznaky, je to doba v progresi onemocnění, kdy je pravděpodobné, že budou přijati na JIP. Tito pacienti mají pravděpodobně větší bolesti břicha a nechutenství než pacienti s mírnějšími případy.
Den 12: V některých případech se u pacientů nevyvinula ARDS až téměř dva týdny po začátku jejich nemoci. Jedna studie Wuhan zjistila, že trvalo průměrně 12 dní, než byli pacienti přijati na JIP. Obnovení pacienti mohou po 12 dnech vidět, jak jejich horečky ustupují.
Den 16: Podle studie Wuhan mohou pacienti vidět, že se jejich kašel v tento den vyřeší.
Den 17-21: V průměru se lidé ve Wu-chanu z viru buď uzdravili, byli propuštěni z nemocnice nebo zemřeli po 2,5 až 3 týdnech.
Den 19: Podle studie Wuhan mohou pacienti vidět, jak se jejich dušnost v tento den vyřeší.
Den 27: Někteří pacienti zůstávají v nemocnici déle. Průměrný pobyt u pacientů ve Wenzhou byl 27 dní.

Korononavirus – příznaky den pod dni (část druhá)