U typických pacientů s koronavirem se objeví horečka, suchý kašel a dušnost, ale tyto příznaky se mohou objevit v různých dobách – nebo vůbec. Mnoho pacientů tvrdí, že jejich příznaky odezněly do čtyř až osmi dnů. Ale závažnější případy mají tendenci se zhoršovat asi pět až deset dní po začátku příznaků.

Zde je ukázka toho, jak příznaky postupovaly ze dne na den u velké skupiny pacientů v Číně.
Jak lékaři pozorují rostoucí počet pacientů s koronaviry, identifikovali několik vzorců toho, jak postupují typické příznaky.

Většina případů koronaviru je mírná nebo střední, ale podle údajů Čínského centra pro kontrolu nemocí se asi 20% stává buď závažnými nebo kritickými.

U většiny pacientů se objeví horečka, suchý kašel a dušnost – tři nejčastější příznaky COVID-19. Mohou však také pociťovat únavu, bolesti svalů nebo těla, ztrátu chuti nebo čichu, bolest v krku, přetížení a průjem.

Tyto příznaky obvykle nedorazí hned po infikování osoby. Průměrná inkubační doba viru je podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v USA asi pět dní.

Ačkoli virus napadá nejprve plíce, může infikovat také srdce, ledviny, játra, mozek a střeva. Některé výzkumy naznačují, že COVID-19 je vaskulární onemocnění místo respiračního, což znamená, že může cestovat krevními cévami. To by mohlo vést k dalším komplikacím, jako je poškození srdce nebo mrtvice.

Většina případů koronaviru je mírná nebo střední, ale podle údajů Čínského centra pro kontrolu nemocí se asi 20% stává buď závažným nebo kritickým.

Pokračování v zítřejším článku

Koronovavirus – příznaky den po dni (část první)