Od středy 28.10. platí zákaz vycházení po 21. hodině, obchody musí v neděli zavřít, rozhodla vláda.

Od středy se zakazuje vycházení po deváté hodině večerní do páté ranní, a omezuje se pohyb venku i ve zbytku dne. Obchody musí od pondělí do soboty zavřít do osmi večer, v neděli úplně.

Ven smí lidé od středy 28. října v noci jen kvůli zaměstnání a neodkladným cestám. „Je tam také výjimka, která umožní venčení psů, ale s omezením 500 metrů od bydliště,“ řekl Prymula. Omezení platí celou noc od 21. hodiny do pěti hodin ráno. Prymula uvedl, že policisté budou občany v noci legitimovat a ptát se na důvod cesty.

Po zbytek dne mají lidé chodit rovněž jen do práce, na nezbytné nákupy, za rodinou, k lékaři nebo na úřad. Mohou také na svatby a pohřby, možné je i vycestovat z České republiky. Dále platí, že lidé mohou do přírody a na chaty a chalupy.

Zásadně se také mění otevírací doba obchodů, které mají stále možnost mít otevřeno – tedy například potraviny, drogerie, optiky, trafiky, lékárny či domácí potřeby. Nově mohou mít otevřeno jen od pěti hodin ráno do osmi hodin večer. Zcela musí zavřít v neděli. Omezení se nebude týkat čerpacích stanic, lékáren, obchodů na nádražích a prodejen ve zdravotnických zařízeních.

Zákaz prodeje v neděli a omezení provozní doby obchodů do 20:00 podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy koncentraci lidí zvýší. „Potvrdily to zkušenosti zemí, které v minulosti opatření zavedly. Logiku by naopak mělo otevírací dobu prodlužovat, aby se počet lidí v obchodech rozložil,“ řekl Prouza ČTK.

Zakazuje se volný pohyb osob v době od 21:00 do 4:59 s výjimkou cest do zaměstnání a k výkonu povolání (zejména lidí zajišťující bezpečnost, vnitřní pořádek či řešící krizové situace), cest za účelem ochrany zdraví, poskytování zdravotní nebo sociální péče, provozování veřejné dopravy a dalších služeb včetně zásobování a rozvážkových služeb neodkladných cest kvůli ochraně života, zdraví a majetku, cest se psem do 500 metrů od bydliště

Po zbytek dne, tedy od 5:00 do 20:59, se zakazuje volný pohyb osob s výjimkou cest do práce a k výkonu povolání za rodinou a blízkými do obchodu pro nezbytné nákupy cest k lékaři, zvěrolékaři, do zařízení sociálních služeb nezbytných cest na úřad cest do přírody, na chaty a chalupy svateb a pohřbů vycestování z České republiky

ZDROJ: e15.cz

ZÁKAZ VYCHÁZENÍ – Lockdown – aneb co všechno nám ještě můžou zakázat
Štítky: